جشنواره‌ نقالان کوچک در تهران برگزار می‌شود

به‌مناسبت ۲۱ سپتامبر، روز جهانی صلح، سفیران صلح و سازمان اکو با مشارکت مرکز اطلاعات سازمان ملل در تهران، جشنواره‌ی نقالان کوچک را برگزار می‌کنند.

به گزارش ایسنا، این جشنواره از ۲۶ تا ۳۱ شهریورماه مصادف با ۱۶ تا ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۶ در تهران برگزار می‌شود.

در این زمینه، افتخار حسین عارف – رییس موسسه فرهنگی اکو – در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اهمیت برگزاری چنین مراسمی برای گسترش صلح، اظهار کرد: یکی از اهداف اصلی برگزاری این‌گونه مراسم، حفظ و صیانت از میراث فرهنگی هریک از کشورهای منطقه عضو این سازمان است.

او با بیان این‌که در راستای حفظ این میراث و ارتقای آن، ادبیات نقش موثری دارد، ادامه داد: ادبیات یکی از بهترین راه‌های نفوذ فرهنگ از یک نسل به نسل‌های بعدی است و در این ارتباط می‌توان به کارکرد موضوعاتی مانند شاهنامه‌خوانی اشاره کرد.

وی با بیان این‌که کودکان با شاهنامه‌خوانی و شرکت در جشنواره‌هایی مانند نقالان کوچک در دنیای کنونی که لبریز از تروریسم و افراط‌ گری است، می‌توانند بهترین پیام‌رسان صلح باشند، گفت: جهان نیازمند عشق، هماهنگی و یکپارچگی است و در این میان تئاتر و ادبیات می‌تواند تأثیر زیادی بر زندگی مردم داشته باشد.

افتخار حسین عارف با بیان این‌که برگزاری چنین جشنواره‌هایی با حضور کودکان، بهترین ابزار برای انتقال پیام صلح، صفا و دوستی در عرصه جهانی است، ادامه داد: این می‌تواند برای دیگران مشوقی باشد تا آن‌ها نیز اقدام به برگزاری چنین جشنواره‌هایی کنند.

او با اشاره به نحوه اجرای شاهنامه‌خوانی توسط گروه سفیران صلح و تحت تأثیر قرار گرفتن به‌خاطر نحوه این اجرا توسط کودکان و نوجوانان، اظهار کرد: شاهنامه یک شعر حماسی است که در آن شاهد درگیری بین خوبی و بدی هستیم و کودکان از طریق اجرای داستان‌های شاهنامه، پیام‌های این کتاب بزرگ را به مخاطبان به‌خوبی منتقل می‌کنند.

این مقام فرهنگی اکو در پاسخ به این پرسش که آیا سازمان اکو قصد دارد با حمایت کردن از سفیران صلح، زمینه را فراهم کند که آن‌ها در کشورهای دیگر نیز به اجرای برنامه بپردازند، تصریح کرد: سازمان اکو در این زمینه از نظر بودجه، محدودیت‌هایی دارد؛ ولی هریک از کشورهای عضو این سازمان که برای حضور این گروه در کشورشان اعلام آمادگی کنند، اکو نیز همکاری‌های لازم را انجام می‌دهد.

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به جزییات برگزاری این جشنواره به مدت چهار روز در تهران و این‌که نمایندگان کشورهای عضو در تهران نیز در این جشنواره حضور پیدا خواهند کرد، به موضوع اهمیت سرمایه‌گذاری برای کودکان برای گسترش فرهنگ صلح اشاره کرد و گفت: اگر برای کودکان در ارتباط با این‌گونه موارد سرمایه‌گذاری شود به مرور شاهد نتایج بسیار مثبتی خواهیم بود.

رییس موسسه فرهنگی اکو با بیان این‌که در این جشنواره در رابطه با ادبیات و هنر در ایجاد فرهنگ صلح بین کودکان و جایگاه صلح در ادبیات داستانی و کهن ایران بحث و گفت‌وگو خواهد شد، ادامه داد: کارگاه‌های آموزشی ادبیات داستانی و جایگاه صلح در این ادبیات برای خانواده‌ها برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا، افتتاحیه این جشنواره در کاخ نیاوران، کوشک احمدشاهی، ۲۶ شهریورماه از ساعت ۱۷ تا ۱۸:۳۰ برگزار می‌شود. اختتامیه این جشنواره نیز در همان مکان ۳۰ شهریورماه برگزار خواهد شد.

  • نویسنده: isbkids
  • تاریخ: سپتامبر 17, 2016
  • نمایش: 703
  • دسته: اخبار, وب

توسعه: وبتات

کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت سفیران صلح و دوستی محفوظ می باشد